Mi jut eszedbe a vállalkozó szóról? Felelősség? Bizonytalanság? Kudarc? Küzdelem? Siker? Pénz? Hírnév? Egyet biztosra mondhatunk: mindegyik igaz.
„Mikor felteszem a kérdést, hogy ki az aki vállalkozó, csak néhányan teszik fel a kezüket. Nem szólalok meg, és várok egy kicsit. Ők néznek rám, majd egymásra, majd megint rám, és megint egymásra. Végül mindenki felrakja a kezét. Mindenki vállalkozó.”
Brian Tracy
Mindenki vállalkozik az életére, és annak minden területére. Mikor a munkáról, és a fizetésről van szó, akkor bizony mindenki vállalkozó. Hiába az alkalmazotti státusz, mindenki saját magának dolgozik. Saját magának teremti a jövedelmét, és csak maga tehet arról, hogy mennyi a fizetése.
Akármilyen kifogással lehet ezt a témát támadni, ez így igaz. Egyedül te tehetsz arról, hogy mekkora a heti/havi/éves jövedelmed. Senki más.
Nagyon nehéz ezt elfogadni, hiszen Magyarországon nagy divat a panaszkodás, és a felelősségvállalás elhárítása. Ezzel pedig kéz a kézben együtt jár az életünk irányításának eldobása is.
Mikor kell vállalkozónak lenni?
Tonk Emil szerint már középiskolás korban érdemes nézelődni, illetve olyan embereket felkeresni, akiktől tanulhatunk.
Vállalkozói szemmel kell járni a világot, és meglátni a lehetőségeket, igényeket. Fontos a hiányok, és a problémák meglátása. Ezekben olyan lehetőségek vannak, amelyeket kihasználva előre tudunk lépni az életben.
Miért jó/rossz vállalkozónak lenni?
Statisztikák szerint jó. Természetesen csak kemény munkával.
- te osztod be az idődet
- magad ura vagy
- a cég célját te alkotod meg
- általad kedvelt személyekkel veszed körbe magad
- könnyebben teremtesz lehetőségeket
Persze a vállalkozói létnek megvannak a maga negatívumai is, például az elején vállalkozás beindítása minden bizonnyal kemény munkával, és sok idővel jár. Bukás, kudarc, és nehézségek tarkítják a vállalkozást, de ezeken túllendülve egy könnyebb életmód veszi kezdetét – ha azt csinálod amit szeretsz.